Co to jest cellulit?
Strona główna » Blog » Co to jest cellulit?
Cellulit – jeden z najczęściej występujących defektów wśród kobiet. Pojawić może się cellulit na brzuchu, cellulit na nogach, ale najczęściej występuje cellulit na pośladkach i udach. Są to grudki powiększonych komórek tłuszczowych, pomiędzy którymi znajduje się mieszanka wody i toksyn, tworząc charakterystyczne nierówności.
Cellulit: mechanizm powstawania | |
---|---|
Czynniki | Rola w powstawaniu cellulitu |
Nadmiar tkanki tłuszczowej | Cellulit zbudowany jest z przerośniętych komórek tłuszczowych, które są nierównomiernie rozłożone. Może być to rezultat nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. |
Nadmiar wody i toksyn | Grudki komórek tłuszczowych otoczone są przez mieszankę wody i toksyn. Toksyny to produkt uboczny metabolizmu komórkowego. Jeżeli nie są usuwane z tkanek, powodują dalszy rozrost komórek tłuszczowych. |
Zaburzenia mikrokrążenia, słabe naczynka | Problemy z naczynkami i mikrokrążeniem powodują, że toksyny, nadmiar wody oraz komórki tłuszczowe nie mogą być usuwane z tkanek. |
Wypróbuj balsam na cellulit Vialise Lifting Effects
KUP TERAZ
Cellulit – przyczyny
Istnieje szereg przyczyn powstawania cellulitu. Jedną z najczęściej wymienianych jest nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej, towarzyszące nadwadze i otyłości. Jest to istotny, ale nie jedyny czynnik, który determinuje pojawianie się zmian. Nie wszystkie kobiety z nadmiarem kilogramów mają cellulit i nie wszystkie kobiety z cellulitem walczą z nadwagą. Jakie są więc pozostałe przyczyny cellulitu?
Bardzo ważną grupą czynników są problemy z krążeniem. Taka sytuacja prowadzi do nieodprowadzania toksyn z tkanek, które są produktem ubocznym metabolizmu komórkowego. Toksyny z kolei powodują przerost komórek tłuszczowych. Do grupy problemów z krążeniem zaliczamy stojący lub siedzący tryb pracy. Sygnałem ostrzegawczym może być np. opuchlizna nóg pod koniec dnia.
Powstawanie cellulitu mogą też wywołać zaburzenia gospodarki hormonalnej. Wymienić tu można zarówno choroby hormonalne, jak i przyjmowanie leków, w tym antykoncepcji hormonalnej.
Świadomość tego, że na powstawanie cellulitu wpływa wiele czynników, pozwala na skuteczną walkę z tym defektem. Jeżeli chcemy zredukować pomarańczową skórkę skutecznie, musimy wiedzieć, dlaczego powstała w naszym przypadku. Nie zawsze musi być to związane z nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej, czy przyrostem wagi. Cellulit może też wywołać nadmierne gromadzenie wody i toksyn, czy np. zaburzenia hormonalne – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Cellulit w ciąży
Wiele pań obserwuje cellulit w ciąży. Na pojawianie się zmian akurat w tym okresie wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich są zmiany hormonalne, do których dochodzi w tym czasie. Kolejnym elementem są zaburzenia mikrokrążenia, wynikające z ucisku, jaki wywiera rosnący brzuch.
Rodzaje cellulitu – cellulit wodny a tłuszczowy
Wyróżnić można trzy rodzaje pomarańczowej skórki: cellulit tłuszczowy, cellulit wodny i cellulit cyrkulacyjny. Poszczególne typy determinowane są przez bezpośrednią przyczynę, która wywołała pojawienie się zmian.
Najpowszechniejszym typem jest cellulit tłuszczowy, którego genezą jest nadmierne nagromadzenie tłuszczu. W przypadku cellulitu wodnego jest to nadmierne gromadzenie wody i toksyn. Z kolei cellulit cyrkulacyjny to połączenie zarówno cellulitu wodnego, jak i tłuszczowego – równolegle dochodzi do odkładania komórek tłuszczowych i zatrzymywania wody.
Cellulit – stopnie
W zależności od zaawansowania, wyróżnia się trzy stopnie cellulitu – im wcześniejsza faza, tym łatwiej pozbyć się zmian. W pierwszym etapie grudki widoczne są tylko, gdy ściśniemy mocno fałd skóry. Choć łatwo przeoczyć ten moment, to właśnie wtedy najlepiej zacząć działać, gdyż wówczas są największe szanse na całkowite pozbycie się pomarańczowej skórki.
Gdy cellulit przechodzi w kolejny etap, zaczyna być widoczny w sytuacjach, gdy dochodzi do większego ucisku problematycznego obszaru. W przypadku cellulitu na pośladkach może to być na przykład siedzenie na twardym krześle. To ostatni dzwonek, jeżeli chcemy mieć szansę całkowicie pozbyć się grudek. W ostatnim etapie cellulit widoczny jest bez względu na sytuację. Wówczas w domowym zaciszu nie pozbędziemy się całkowicie pomarańczowej skórki, ale możemy ją znacznie zmniejszyć za pomocą odpowiedniej pielęgnacji.
Wpisując na stronie vialiselifting.pl w koszyku hasło 10RABAT2017 otrzymasz 10% rabatu na krem antycellulitowy Vialise Lifting Effects. Kliknij i sprawdź!
Jak się pozbyć cellulitu?
Czy leczenie cellulitu jest możliwe? Jak najbardziej! Pod warunkiem, że będziemy działać odpowiednio szybko i konsekwentnie.
Obecnie korzystać możemy z szeregu metod walki z pomarańczową skórką. Krem na cellulit, masażery, zabiegi body wrapping, specjalnie sprofilowane programy ćwiczeń, diety, a nawet tabletki! Co wybrać?
Podstawę skutecznej walki z cellulitem stanowią trzy elementy: odpowiednia pielęgnacja, dieta i aktywność fizyczna. Tylko takie połączenie pozwoli na uzyskanie satysfakcjonujących efektów.
Sięgnij po dobry krem antycellulitowy – jak Vialise Lifting Effects
W walce z cellulitem pomocny będzie dobry krem antycellulitowy – czyli zawierający jak najwięcej składników aktywnych pochodzenia naturalnego (np. Vialise Lifting Effects).Działa on na główne czynniki wywołujące cellulit – stymuluje rozkładanie lipidów, pobudza mikrokrążenie, a także stymuluje usuwanie toksyn i nadmiaru wody. Dodatkowo skutecznie ujędrnia skórę. Odpowiadają za to aktywne składniki naturalne takie, jak: ekstrakt z guarany, algi, ekstrakt z kofeiny, ekstrakt z lawendy wąskolistnej.
Stosowanie kremu na cellulit o bogatym składzie polecam nawet osobom, które decydują się na zabiegi kosmetologiczne. Odpowiednia pielęgnacja podczas kuracji, jak i po jej zakończeniu sprawi, że efekty nie tylko będą lepsze, ale też dłużej będą się utrzymywać – mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Jak stosować krem na cellulit? Należy wcierać go intensywnie, codziennie po kąpieli. Dzięki temu substancje czynne lepiej się wchłoną. Warto też zwrócić uwagę na to, aby spożywane posiłki były lekkie. Unikajmy tłuszczu, cukru i fast-foodów. Duże znaczenie ma również sport. Nie musi być to specjalny program fitness. Wybierać można spośród wielu propozycji – sprawdzi się np. bieganie, pływanie, aerobik. Najważniejsze, to na aktywność fizyczną poświęcić co najmniej 40 minut, 3 razy w tygodniu.
Pamiętaj, że skuteczna walka z cellulitem jest możliwa! Najważniejsze to działać szybko, konsekwentnie i na wielu polach.
FAQ
1. Co to jest cellulit?
Cellulit to defekt estetyczny, polegający na nierównomiernym rozłożeniu tkanki tłuszczowej pod skórą, co objawia się nieestetycznymi grudkami, przez co przypomina wyglądem skórkę pomarańczową. W przypadku cellulitu tłuszcz formuje przerośnięte grudki, otoczone przez mieszankę wody i toksyn. Dlatego walcząc z nim, powinno się zwracać uwagę na wszystkie te czynniki. Przykładem jest dobór odpowiedniego kremu – powinien rozbijać powiększone lipidy, usuwać toksyny oraz poprawiać mikrokrążenie. Tak działa między innymi Vialise Lifting Effects, który jednocześnie doskonale ujędrnia skórę.
2. Czy wyłącznie osoby z nadwagą mają cellulit?
Nie, to mit, że cellulit jest jednoznacznie związany z nadwagą. Faktycznie, nadmiar tkanki tłuszczowej może wpływać na powstawanie cellulitu, ale nie jest to jedyny i jednoznaczny czynnik. Trzeba pamiętać, że także szczupłe panie walczą z cellulitem, a co więcej – nie każda osoba z nadwagą ma cellulit.
3. Jak rozpoznać cellulit?
Chcąc rozpoznać cellulit wystarczy przyjrzeć się skórze. W przypadku zaawansowanych zmian będzie on widoczny gołym okiem. Jeżeli jest to początkowy moment, należy ścisnąć fałd skóry palcami, wówczas cellulit staje się lepiej widoczny.
4. Czy można powstrzymać powstanie cellulitu?
Tak, powstanie cellulitu można powstrzymać. Szczególnie osoby, które są w grupie ryzyka, powinny zainteresować się profilaktyką. Na powstanie cellulitu są szczególnie narażone kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmujące antykoncepcję hormonalną, a także z tendencją do gromadzenia wody oraz z problemami z krążenie.
Bibliografia
1. P. Goldma Mitchel P. Goldman Doris Hexsel, Cellulite: Pathophysiology and Treatment 2nd Edition, Howard Murad, The Cellulite Solution: a doctor’s program for losing. GRIFFIN, 2005
2. Baumann LS. Dermatologia estetyczna, 2013
3. Kukuła W., Cellulit – problem nie tylko estetyczny, 2009
Komentarze
sumtas - 2019-11-07 23:22:55
W moim przypadku ciężko jest się pozbyć cellulitu, ponieważ mam siedzącą pracę, która nasila tylko jego objawy. W ciągu całego dnia pracy może z 30 minut stoję na nogach..
IZaPYza - 2019-11-02 11:27:06
Na cellulit dobry jest masaż bańkami chińskimi. Korzystając z tekiego zabiegu pozwoli na redukcję cellulitu, relaksację naszego ciała(uwolnienie się od wszelkich bólów) oraz pobudzenie krążenia w naszym organizmie
Ilona111 - 2019-10-15 11:33:37
Ja walkę z cellulitem rozpoczęłabym od identyfikacji cellulitu, ponieważ jak wiemy cellulit pojawia się w różnych postaciach i jest spowodowany różnymi czynnikami. Czasami wykluczenie jednego z nich pozwala na uzyskanie dobrych efektów.
fionka-zeta - 2019-10-08 21:25:23
Do walki z cellulitem najodpowiedniejszym oraz najbezpieczniejszym środkiem wydaje mi się być naturalny krem antycellulitowy :D. Korzystanie z zabiegów oraz masażerów na cellulit też jest dobrym wyjściem, ale na pewno nie tak tanim jak dobry krem na cellulit :D
BuniA - 2019-10-05 16:14:30
Hmm czym jest cellulit? Na pewno jest tym czego nie powinna posiadać kobieta:D Wszystkie się jego boimy i gdy już się pojawi robimy wszystko, aby go zdusić w zarodku ^^